Za wczesne wykrycie grzybicy stóp może prowadzić do szybszego powrotu do zdrowia, unikając długotrwałych procedur dermatologicznych. Leczenie obejmuje stosowanie dostępnych bez recepty maści i rygorystyczną higienę. Nie można jednak zapominać o efektywnym wsparciu terapii za pomocą naturalnych środków.
Grzybica stóp to nieprzyjemna i nieestetycznie wyglądająca schorzenie. Związane jest z objawami takimi jak swędzenie, pieczenie i nieprzyjemny zapach. Noszenie zakrytego obuwia tylko pogłębia problem, ponieważ grzyby uwielbiają ciepło, wilgoć i ciemność – warunki doskonale zapewnione w butach. Czas zacząć skutecznie zwalczać chorobę, nie tylko dla naszej wygody, ale również dla dobra innych, ponieważ łatwo zarażamy nimi najbliższych.
Grzybica stóp to zakaźna choroba, na którą łatwo się zarazić, zwłaszcza gdy nasz układ odpornościowy jest osłabiony, np. przez ciążę lub inne choroby takie jak cukrzyca, otyłość, anemia, choroby autoimmunologiczne. Jednak zarodniki grzybów mogą zająć nasze stopy niezależnie od naszego stanu zdrowia. Jeśli chodzimy po dywanie bez butów, nie jesteśmy w pełni bezpieczni.
Wiele razy grzybica stóp rozwija się na skutek naszych własnych działań. Korzystanie z sauny czy siłowni samo w sobie nie musi prowadzić do infekcji, ale ryzyko wzrasta, gdy nie dbamy wystarczająco o higienę, np. nie myjemy często swoich rzeczy lub nie nosimy klapków pod prysznicem. Dodatkowo, chodzenie w ciasnym i niewentylowanym obuwiu oraz noszenie skarpet syntetycznych może przyczynić się do rozwoju infekcji.
Termin „stopa atlety” jest często używany zamiennie z grzybicą stóp i jest najpopularniejszym rodzajem tej infekcji. Jest to infekcja, która często dotyka sportowców, ponieważ grzyby uwielbiają wilgotne i ciepłe środowisko siłowni, basenów czy klubów fitness. Grzybica międzypalcowa, bo tak nazywana jest stopa atlety, objawia się zaczerwienieniem skóry między palcami, co prowadzi do bólu i swędzenia. Ostatecznie, skóra pokrywa się pękającą warstwą naskórka, na której pojawiają się pęcherzyki zawierające ropę.
Warto także pamiętać o grzybicy potnicowej, która głównie dotyka podeszwę stopy, tworząc małe pęcherzyki. Inny rodzaj to grzybica złuszczająca, której objawy to rogowaciejący i łuszczący się naskórek na podeszwie stopy.