Suplementacja chromem w celu odchudzania: czy jest to wartościowe?

Pierwiastek jakim jest chrom jest integralnym elementem czynnika tolerancji glukozy, który reguluje poziom cukru we krwi. Możemy zauważyć, że osoby próbujące zrzucić nadmiar kilogramów zwracają szczególną uwagę na chrom. Jest on powszechnie stosowany jako składnik suplementów diety, które pomagają w odchudzaniu. Chrom efektywnie hamuje uczucie głodu i zmniejsza apetyt na słodkości. Poprawia metabolizm węglowodanów, przyspiesza spalanie tłuszczów i obniża stężenie złego cholesterolu we krwi. Czy wobec tego powinniśmy suplementować chrom podczas walki o redukcję wagi?

Nasz organizm zawiera jedynie 6 mg mikroelementu jakim jest chrom. Jest to pierwiastek śladowy, który uczestniczy w wielu procesach metabolicznych. Chrom jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Aktywizuje on trzustkę do produkcji insuliny oraz bierze udział w przemianie węglowodanów i białek. Dodatkowo pomaga w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi, ułatwia transport aminokwasów i kwasów tłuszczowych, a także zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy.

Chrom można znaleźć w wielu produktach spożywczych i żywności nieprzetworzonej. Jest to tzw. chrom na III stopniu utlenienia, który nie odkłada się w organizmie. Absorpcję tego pierwiastka z przewodu pokarmowego ograniczają fityniany. Do większej utraty chromu z moczem często przyczynia się intensywna aktywność fizyczna, stres, zwiększone spożycie cukrów prostych czy karmienie piersią.

Zaleca się ostrożność w suplementacji chromu, ponieważ jego nadmiar może szkodzić zdrowiu. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), bezpieczne dawki chromu wynoszą od 50 do 200 μg/dzień, nie przekraczając 250 μg na dobę. Zapotrzebowanie na chrom różni się w zależności od stanu zdrowia, wieku, masy ciała i poziomu aktywności fizycznej. Warto podkreślić, że zapotrzebowanie na chrom wzrasta wraz ze starzeniem się organizmu i u osób chorych na cukrzycę. W takim przypadku wielu lekarzy zaleca dawkę 200 μg dziennie.

Badania kliniczne dowodzą skuteczności chromu u osób cierpiących na cukrzycę insulinoniezależną. Chrom pomaga obniżać poziom cholesterolu i glukozy na czczo, a także jest często stosowany w terapii hipoglikemii. Zauważono, że chrom wpływa na utrzymanie równowagi między dobrym (HDL) a złym (LDL) cholesterolem. Ważne jest jednak, że diabetycy nie powinni zażywać suplementów zawierających chrom bez konsultacji z lekarzem. Chrom zwiększa wrażliwość komórek organizmu na insulinę, a także przyspiesza spalanie tłuszczów.

Chrom jest częścią składową wielu enzymów trawiennych i w kontekście redukcji tkanki tłuszczowej hamuje napady wilczego głodu i zmniejsza apetyt, m.in. na słodycze. Ma to duże znaczenie ze względu na kontrolę poziomu cukru przez ten pierwiastek. Należy jednak pamiętać, że stosowanie tabletek na odchudzanie z chromem nie zawsze daje oczekiwane rezultaty. Jednak dodatkowe stosowanie suplementów diety zawierających chrom przez osoby otyłe korzystnie wpływa na redukcję tkanki tłuszczowej i poprawia tolerancję glukozy, co potwierdziły niektóre testy.

Niedobór chromu może prowadzić do zwiększonego apetytu na słodycze i alkohol. Zapotrzebowanie na chrom wzrasta w przypadku osób uprawiających sport oraz na diecie wysokocukrowej. Zbilansowane posiłki mogą dostarczyć organizmowi wystarczającej ilości tego mikroelementu. Osoby ze schorzeniami nerek i układu pokarmowego są szczególnie narażone na niedobór chromu. Najczęstszymi objawami wskazującymi na niski poziom chromu są: bóle głowy, zmęczenie, drażliwość, wzrost poziomu cukru i cholesterolu we krwi.

Chrom jest dość szybko usuwany z organizmu. Wszelkie zaburzenia z tym związane mogą mieć negatywne skutki dla naszego zdrowia. Nadmiar chromu zakłóca produkcję insuliny i pogarsza przyswajanie żelaza i cynku. W skrajnych przypadkach może prowadzić do anemii. Chrom ma działanie mutagenne, więc jego nadmiar może uszkodzić struktury DNA i zwiększyć ryzyko chorób nowotworowych.

Chrom stymuluje przemiany energetyczne i syntezę kwasów tłuszczowych. Jest integralnym składnikiem enzymów trawiennych takich jak trypsyna, łagodzi bóle głowy oraz działa uspokajająco. Ogranicza również odkładanie tłuszczów. Możemy go znaleźć w produktach takich jak: owoce morza, groszek zielony, kiełki pszenicy, pełnoziarnisty chleb, kurczaki i mięso indyka, ryby, kasze oraz płatki i jaja. Chrom jest również obecny w serze, drożdżach piwnych, sałacie i brokułach. Suplementacja preparatami zawierającymi chrom powinna odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza. Najbezpieczniej jest dostarczać chrom do organizmu wraz z pożywieniem.