Analiza przyczyn, objawów i postępowania w przypadku ciąży biochemicznej

Pojawienie się ciąży biochemicznej jest obecne, kiedy zapłodnione jajeczko przechodzi przez proces poronienia bardzo szybko – tak szybko, że nie jest jeszcze możliwe zauważenie tego na badaniu USG. Często takie poronienie nie jest nawet zauważane przez kobietę, która postrzega to jako spóźnioną miesiączkę. Co powoduje ciążę biochemiczną, jakie są jej symptomy, i czy jest możliwość aby tego uniknąć?

Ciąża biochemiczna jest definiowana jako zaprzestanie rozwoju zapłodnionej komórki jajowej przed momentem, kiedy ciąża mogłaby być klinicznie rozpoznana za pomocą metod obrazowych (USG).

Z tą definicją wiąże się rozumienie ciąży biochemicznej jako bardzo wczesnej utraty ciąży, która do tej pory była jedynie potwierdzona poprzez pozytywny wynik testu ciążowego (domowego lub laboratoryjnego). Nazwa „biochemiczna” pochodzi od faktu, że może być potwierdzona tylko za pomocą środków chemicznych. W przeciwieństwie do tego, ciąża kliniczna jest potwierdzana za pomocą USG – gdzie można już zobaczyć pęcherzyk ciążowy.

Zestawienia statystyczne sugerują, że ciąża biochemiczna może stanowić około 30% wszystkich ciąż. Niemniej jednak, specjaliści podkreślają, że rzeczywista liczba takich wczesnych utrat ciąży może być nawet wyższa (sięgając do 50%). Takie różnice wynikają z faktu, że wiele kobiet nie jest świadomych swojej sytuacji, interpretując poronienie jako jedynie nieco spóźnioną miesiączkę.

Przyczyny ciąży biochemicznej są bardzo różnorodne, ale najczęściej zwraca się uwagę na:

  • błędy podczas zagnieżdżania się zarodka w macicy;
  • wady rozwojowe zarodka (wady w DNA);
  • nieprawidłowości w budowie macicy (zrosty, blizny po zabiegach chirurgicznych w obrębie narządów rodnych, obecność przegrody w jamie macicy) – w takim przypadku nie dochodzi do implantacji i zarodek zostaje wydalony z organizmu;
  • niedobory progesteronu w organizmie kobiety, które skutkują niedostatecznym przygotowaniem błony jamy macicy;
  • infekcje ze strony matki (toksoplazmoza, grypa i inne);
  • czynniki środowiskowe (np. kontakt z toksynami, niezdrowy styl życia);
  • nieprawidłowy rozwój trofoblastu (to z niego rozwija się łożysko);
  • intensywny wysiłek fizyczny matki.

Jedno z nowszych badań wskazuje również na możliwe przyczyny genetyczne ciąży biochemicznej. Chodzi o mutację genu reduktazy metylotetrahydrofolianu (MTHFR) C677T u mężczyzny. MTHFR może wpływać na integralność DNA plemników poprzez wpływ na metylacje DNA, co ostatecznie prowadzi do utraty ciąży na bardzo wczesnym etapie.