Higiena snu – dlaczego jest tak bardzo istotna?

Sen to jedna z najważniejszych czynności, które mają wpływ na jakość naszego życia. Niestety wiele osób zaniedbuje te sferę i ogranicza godziny nocne na rzecz innych obowiązków. Inni z kolei zmagają się z bezsennością przez napięcie, czy stres. Często zapominamy jak ważną rolę odgrywa wysypianie się i jakie może nieść skutki.

Jakie negatywne skutki powoduje niewyspanie? – higiena snu

Ospałość, zmęczenie i problemy z koncentracją to najczęstsze skutki niewyspania. Jeśli zdarzają się od wielkiego dzwonu, a na co dzień dbamy o nasz sen, nie ma to dużego wpływu na nasz organizm. Jeśli jednak sytuacja jest trwała to może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Tyczy się to zarówno zbyt krótkiego, jak również zbyt długiego snu. Wpływa on na pracę całego organizmu. Niewyspanie może prowadzić do trwałego stresu, wahań nastroju, spadkiem odporności, zwiększonym apetytem, a nawet do problemów hormonalnych.

Higiena snu – Ile dorosły człowiek powinien spać?

Dorosły człowiek powinien przeznaczać 7-8 godzin na sen, aby czuć się wypoczętym. Niekiedy ilość można zwiększyć do 9 godzin, lecz nie dłużej. Więcej godzin tak samo jak nieodpowiednia ilość, czyli poniżej 6 godzin na dobę, przyczynia się do spadku jakości funkcjonowania.

Jak dbać o higienę snu?

Warto pamiętać, że nie tylko ilość, ale jakość snu jest niezwykle ważna. Po pierwsze, gdy masz możliwość zadbaj o regularność – zasypiaj oraz wstawaj o tej samej porze. Dzięki temu będziesz szybciej zasypiać, a zarazem wysypiać – Twój zegar biologiczny będzie wiedział kiedy ma czas na odpoczynek.

Z czasem naturalnie organizm będzie senny o konkretnej godzinie. Po drugie zwróć uwagę na pomieszczenie w którym śpisz. Zadbaj o odpowiednią temperaturę oraz zaciemnienie pomieszczenia, aby światło z zewnątrz Cię nie rozpraszało. Kolejnym aspektem zapewniającym dobry odpoczynek jest wyciszenie – pozwól sobie na wieczorną rutynę, która uspokoi Cię po pracy oraz przygotuje do snu. Może to będzie gorąca kąpiel lub czytanie ulubionej książki? Dodatkowo warto zwrócić uwagę na materac oraz poduszkę. Zatroszcz się o wygodny materac, miękką poduszkę, dzięki którym unikniesz np. bólów pleców. Codziennie godzinę przed snem przez 15 minut wietrz pomieszczenie – świeże powietrze ma duży wpływ na jakość naszego snu.

One thought on “Higiena snu – dlaczego jest tak bardzo istotna?

Dodaj komentarz