Jakie pozycje snu są najzdrowsze? Odkryj tajniki zdrowego odpoczynku

Choć każdy z nas ma swoją preferowaną pozycję do spania, nie zawsze jest ona korzystna dla naszego zdrowia i samopoczucia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że niektóre problemy fizyczne mogą się pogłębiać podczas snu, jeśli ciało jest niepoprawnie ułożone. Przecież spędzamy w łóżku jedną trzecią naszego życia! Dowiedz się, które pozycje snu są dla Ciebie najzdrowsze.

W 2017 roku norwescy naukowcy opublikowali fascynujące wyniki badań nad sypialnianymi nawykami ludzi w różnych grupach wiekowych. Z analizy wynikło, że uczestnicy badania spędzali 54% czasu snu na boku, 37,5% na plecach i tylko 7,3% na brzuchu. Okazało się również, że młodsi ludzie częściej zmieniają pozycję snu w porównaniu do starszych osób, które najczęściej wybierają spanie na boku. Dlaczego ta pozycja cieszy się taką popularnością?

Według amerykańskiej fundacji Sleep Foundation aż 60% dorosłych preferuje pozycję boczną podczas snu, zwłaszcza mężczyźni. Dzieci często przemieszczają się podczas snu, ale z wiekiem nasz kręgosłup staje się sztywniejszy i spontaniczne zmiany pozycji stają się rzadsze. To jest również efektem instynktu samozachowawczego, ponieważ spanie na boku ma wiele korzyści dla naszego ciała.

Jeśli poduszka jest odpowiednio dobrana i wypełnia przestrzeń pod szyją bez podnoszenia głowy ponad poziom, sen na boku umożliwia prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Dzięki temu po przebudzeniu jesteśmy mniej narażeni na bóle pleców i karku.

Niemniej jednak, spanie na boku ma swoje minusy. Jest niezdrowe dla osób z kontuzjami lub bólami barku, szczególnie tych o charakterze reumatycznym. Co więcej, przytulanie twarzy do poduszki może prowadzić do powstawania zmarszczek wokół oczu, ust oraz na dekolcie. Kolejną potencjalną wadą jest fakt, że długotrwałe leżenie na jednym boku może pogarszać problemy z bólem i ograniczać ruchomość szczęki.

Inną formą pozycji bocznej jest tak zwana „pozycja płodowa”. W tej pozycji śpiący leży na boku, z uniesionymi i do klatki piersiowej przygiętymi kolanami. Wiele osób, zwłaszcza dzieci, czuje się w takim „kłębku” najbardziej komfortowo. Badania wykazały, że ta pozycja może łagodzić bóle dolnej części pleców, poprzez zaokrąglenie kręgosłupa w części lędźwiowej i pomoc w walce z chrapaniem.

Jednak zbyt intensywne zginanie ciała do pozycji płodowej może prowadzić do porannych bólów stawów. Nogi silnie zgięte w stanie spoczynku mogą sztywnieć i utrudniać nocną relaksację. Dlatego eksperci od zdrowego snu zalecają, aby jeśli już decydujemy się na pozycję „kłębkową”, to raczej w luźny sposób, z lekko rozprostowanymi nogami.