Kiedy serce woła o pomoc: zmiana stylu życia i stała opieka medyczna po ataku serca

Co roku w Polsce zawał serca dotyka ponad 100 tysięcy osób. W takim przypadku, pacjent powinien być świadomy, że jego zdrowie wymaga teraz stałej troski i odpowiednich zmian w codziennych czynnościach. Składniki wellness, które teraz stają się obowiązkowe, obejmują właściwy poziom aktywności fizycznej, dobrze zbilansowaną dietę oraz regularne zażywanie przepisanych leków. Niezbędne jest również przeprowadzanie badań kontrolnych serca, takich jak lipidogram czy test wysiłkowy, a także korzystanie z odpowiednio dobranej terapii rehabilitacyjnej.

Stała opieka medyczna i badania kontrolne – klucz do zdrowia po zawale

Po doświadczeniu zawału serca, pacjent powinien znajdować się pod ciągłą opieką specjalisty kardiologa, a następnie lekarza pierwszego kontaktu. Zdecydowanie nie chodzi tylko o dostosowanie i modyfikację leczenia farmakologicznego, ale przede wszystkim o systematyczne monitorowanie stanu zdrowia poprzez różnego rodzaju badania. Bywa również, że pacjenci mają wiele pytań na temat powrotu do normalnego życia, jak na przykład kwestie aktywności seksualnej czy możliwości uprawiania sportów.

Badania kontrolne – które są najważniejsze?

Na liście badań, które powinien poddawać się chory po zawale, znajdują się między innymi:

Echokardiogram, który zazwyczaj jest wykonywany w ciągu kilku pierwszych dni po ataku serca, często podczas pobytu w szpitalu. Jego celem jest ocena stopnia uszkodzenia mięśnia sercowego. Jest to badanie całkowicie bezpieczne, które pozwala na oszacowanie ilości krwi, którą serce jest w stanie wypompować podczas jednego skurczu, a także ocenę dysfunkcji skurczowej lewej komory, będącej wynikiem martwicy.

Test wysiłkowy elektrokardiograficzny, który może być wykonany już od czwartego dnia choroby. Służy on do oszacowania rokowań pacjenta po przebytym zawale oraz oceny jego wydolności wysiłkowej. Dzięki temu możliwe jest określenie odpowiedniego poziomu aktywności fizycznej pacjenta po wyjściu ze szpitala.

Badania krwi – wykonuje się je już podczas hospitalizacji, ale również ambulatoryjnie. Ich zakres powinien obejmować lipidogram (badanie stężenia we krwi cholesterolu całkowitego, jego frakcji HDL i LDL, a także trójglicerydów), pomiar glikemii oraz jonogram.

Pomiar glikemii jest niezwykle istotny w kontekście wykrycia ewentualnej cukrzycy u pacjentów po zawale mięśnia sercowego, co mogłoby pogorszyć ich rokowania.

Jonogram – badanie obejmujące m.in. pomiar stężenia sodu i potasu we krwi. Zaburzenia w tym zakresie mogą wystąpić na skutek stosowania niektórych leków zalecanych pacjentom po zawale.