Łosoś – smaczna ryba o zdrowotnych właściwościach obniżających cholesterol

Łosoś, ta wyjątkowa, znana ze swojego smaku ryba, których mięso jest nieco różowe, od dawna jest cenionym składnikiem każdej diety ukierunkowanej na zdrowie. Jest to szczególnie ważne dla osób starających się ograniczyć spożycie soli, przetworów i niezdrowych tłuszczów. Niedawno przeprowadzone badania przyniosły nowe odkrycia dotyczące istotnych korzyści zdrowotnych płynących z konsumpcji łososia.

Są kraje, które słyną z długowieczności ich mieszkańców, a do takich należą te, w których dieta opiera się na kuchni śródziemnomorskiej. Łosoś jest cennym źródłem łatwo przyswajalnego białka, ale też bogatym zasobem aminokwasów i bardzo wartościowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3. Ryba ta charakteryzuje się wysokim poziomem witamin i minerałów. Mięso łososia zawiera najwięcej witamin z grupy B, ale również A i E, jak również D.

Naukowcy zidentyfikowali teraz dodatkowe składniki obecne w łososiu, które mogą zmniejszać ryzyko chorób serca. Nowe badanie pokazuje, że te specyficzne składniki pozytywnie wpływają na poprawę wskaźników zdrowotnych związanych z układem sercowo-naczyniowym, takich jak obniżenie poziomu cholesterolu.

Analizowano korzyści zdrowotne płynące ze spożycia łososia w kontekście diety śródziemnomorskiej, uznanej za jedną z najzdrowszych na świecie. Hiszpanie, Włosi i Francuzi, dla których taka dieta jest codziennością, znajdują się wśród najdłużej żyjących narodów w Europie.

Dieta śródziemnomorska kładzie duży nacisk na zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek. Bazuje na pokarmach roślinnych, jak warzywa, owoce oraz produkty pełnoziarniste. Białko jest dostarczane głównie z ryb, drobiu oraz białek roślinnych, takich jak fasola, jogurty i sery. W porównaniu do standardowej diety stosowanej w innych krajach Europy, dieta śródziemnomorska unika czerwonego mięsa, cukru, nadmiaru soli oraz niezdrowych tłuszczów.

Osoby spożywające łososia mają lepsze wskaźniki zdrowia kardiometabolicznego. Łosoś, jako część diety śródziemnomorskiej, dostarcza organizmowi co najmniej 30 metabolitów – substancji powstałych podczas procesów trawienia czy innych reakcji chemicznych zachodzących w ciele. Cztery z tych metabolitów są związane ze znaczącą poprawą wskaźników zdrowia kardiometabolicznego.

Badanie przeprowadzone na grupie osób spożywającej dwie porcje łososia tygodniowo przez kilka tygodni wykazało, że wiek uczestników wynosił od 30 do 69 lat. Badani mieli nadwagę lub byli otyli, ale nie cierpieli na choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca typu 2, czy inne ostre lub przewlekłe choroby.

Próbki krwi pobrane od uczestników przed i po badaniu wykazały, że osoby spożywające łososia mają lepszy stan zdrowia kardiometabolicznego. Częścią korzyści kardiometabolicznych była redukcja stężenia cholesterolu całkowitego, cholesterolu lipoprotein o małej gęstości, trójglicerydów i apolipoproteiny B, która jest wskaźnikiem chorób serca. Wyniki te zostały opublikowane w czasopiśmie „The Journal of Nutrition”.