Madera – perła Portugalii, jej atrakcje i tajemnice wiecznej wiosny

Madera, znana w języku portugalskim jako Madeira, jest nierzadko określana mianem krainy wiecznej wiosny. Pomimo faktu, że zima na Maderze nie sprowadza temperatur poniżej 20 stopni Celsjusza (a jeśli tak się zdarzy, to najniższe temperatury wynoszą około 17-18 stopni), latem rzadko kiedy temperatura przekracza 25 stopni Celsjusza w cieniu. Klimat tego miejsca jest naprawdę przyjazny dla odwiedzających, a optymalne temperatury sprawiają, że Madera stanowi doskonałe miejsce do odpoczynku przez cały rok. Ale to nie jedyna zaleta tej portugalskiej wyspy. Istnieją inne, które mogą okazać się jeszcze bardziej kuszące! W naszym artykule dowiesz się, dlaczego wakacje na Maderze są doskonałym pomysłem oraz co warto zobaczyć podczas pobytu na tej wyspie. Poznaj atrakcje czekające na Ciebie na zielonej Maderze, odkrywaj ciekawostki, o których mogłeś nie wiedzieć.

Klimat i roślinność Madery to kolejne aspekty, które przyciągają turystów na tę wyspę. Często nazywana jest „pływającym ogrodem” ze względu na jej rozbudowaną i różnorodną szatę roślinną. Miłośnicy przyrody na pewno będą zachwyceni, zwłaszcza że na Maderze można znaleźć naturalne lasy wawrzynowe (port. Laurissilva). Te prehistoryczne lasy kiedyś pokrywały całą Europę, ale niemal całkowicie zniknęły po ostatniej epoce lodowcowej. Dzięki ciepłemu prądowi morskiemu Golfsztrom, który otacza Europę od zachodu, te starożytne lasy przetrwały w rejonach Makaronezji (Wyspy Kanaryjskie, Archipelag Madery, Azory i Wyspy Zielonego Przylądka) oraz w niewielkich ilościach na południu Półwyspu Iberyjskiego i w północnym Maroku. Lasy te są niezwykle unikalne i objęte ochroną UNESCO. Najwieksze skupiska tych lasów znajdują się na Maderze, gdzie stanowią ponad 15 procent całej roślinności i bez wątpienia są ogromną atrakcją tego miejsca!

Na Maderze można również zobaczyć wiele innych unikalnych roślin, takich jak drzewiaste paprocie, pomarańczowo kwitnące drzewa tulipanowca, różne gatunki storczyków, kolorowe hortensje, liczne lilie i fiołki. Symbolem wyspy jest jednak strelicja królewska, potocznie nazywana rajskim ptakiem, którą można zauważyć na każdym kroku.

Madera to także nazwa całego archipelagu, który składa się z kilku wysp – największej Madery, wyspy Porto Santo oraz mini archipelagu Desertas, do którego należą trzy niezamieszkane wysepki: Deserta Grande, Bugio i Chão. Wszystkie te wyspy są częścią jednego regionu administracyjnego – Regionu Autonomicznego Madery. Co ciekawe, do tego regionu należą także Wyspy Selvagens, położone około 280 km na południe.