Podróż do serca mitologii greckiej: niezwykła historia Cyklad

Planując wyprawę na Cyklady, przygotowujesz się na niezwykłą podróż do korzeni greckiej mitologii. Te wyspy są domem dla wielu postaci mitologicznych, takich jak Apollo, Posejdon, Dionizos i wielu innych. Opowieści mówią, że Cyklady powstały w sposób pełen magii i legend – według jednego z mitów, Posejdon, bóg morza, rozgniewany na nimfy za ich zachowanie, zamienił je w te właśnie wyspy. I tak narodziły się Cyklady.

Podczas wędrówek po Cykladach na każdym kroku spotykamy ślady mitologicznej przeszłości. Otaczające je Morze Egejskie zawdzięcza swoją nazwę królowi Egeuszowi. Jego syn Tezeusz odbył niebezpieczną podróż do Krety, by pokonać monstrualnego Minotaura. Ojciec i syn ustalili umowę: jeżeli Tezeusz wróci triumfalnie z misji, powiesi czerwony żagiel na swoim statku, a jeśli padnie ofiarą Minotaura, jego statek przybędzie z czarnym żaglem. Tezeusz pokonał bestię, ale zapomniał o umowie z ojcem i nie zmienił żagla na czerwony. Gdy Egeusz ujrzał czarny żagiel, sądząc, że syn nie żyje, rzucił się z rozpaczy do morza, które od tego czasu nosi jego imię.

Podróż po mitologicznym krajobrazie Cyklad zaczyna się od wyspy Mykonos. Wszystko wskazuje na to, że nazwa wyspy pochodzi od imienia jej mitycznego króla – Mykonosa. Mykonos jest znany z mitów jako miejsce epickiej bitwy Zeusa z tytanami, a według jednej z legend, Zeus pokonał i zabił tytanów właśnie tutaj. Do dziś mówi się, że kamienie rozsiane po całej wyspie to pozostałości po pokonanych tytanach.

Największa i centralnie położona wyspa archipelagu Cyklady to Naxos. Słynie ona ze swojej bogatej historii, unikalnej architektury i oczywiście mitologicznych powiązań. Według mitologii greckiej, Zeus, najpotężniejszy z bogów, spędził tu swoje dzieciństwo, ukrywając się przed gniewem swojego ojca Kronosa i syna Dionizosa, boga wina. Dionizos tak kochał Naxos, że obdarzył go żyznymi polami. Na Naxos Tezeusz przyprowadził Ariadnę do labiryntu Minotaura. Samo słowo „Naxos” prawdopodobnie pochodzi od mitologicznego bohatera Noxosa, syna Polemona, który skolonizował wyspę mieszkańcami z Azji Mniejszej. Istnieje też legenda, która mówi, że Naxos był synem samego Apollo. Inny mit związany z Naxos mówi o Ariadnie, którą to Tezeusz porzucił właśnie tu. Na wyspie miał też mieszkać Cedalion, nauczyciel Hefajstosa w sztuce kucia metalu. W pobliżu Naxos Posejdon po raz pierwszy zauważył i porwał Amphitritę, jedną z Nereid, przyszłą boginię morza i swoją żonę.