Testy nowego typu szczepionki przeciwko rakowi, wykorzystującej technologię mRNA, rozpoczęte w Wielkiej Brytanii

Na terenie Wielkiej Brytanii naukowcy przystąpili do badania klinicznego nowatorskiego preparatu, który ma na celu zwalczanie komórek nowotworowych. Ten przełomowy środek nie jest typową szczepionką – nie zabezpiecza przed chorobą, jednak pozwala stawić czoła już istniejącym komórkom rakowym. Szczególnie interesujące jest to, że podstawą tego medykamentu jest technologia mRNA, identyczna jak ta wykorzystywana w preparatach służących do ochrony przed wirusem SARS-CoV-2.

W sposób zbliżony do działania szczepionek na Covid-19, Brytyjczycy przystąpili do badań klinicznych innowacyjnej szczepionki, która ma za zadanie eliminować raka. Kluczowym elementem tej szczepionki jest technologia mRNA, znana z produkcji preparatów anty-Covidowych.

Kierownictwo nad badaniem sprawują renomowane instytucje naukowe – Imperial College NHS Healthcare Trust oraz Imperial College London. Pacjentom poddawanym testom szczepionka jest aplikowana w szpitalu Hammersmith, znajdującym się w Londynie.

Sposób działania tego nowego preparatu polega na identyfikacji i zaznaczaniu markerów nowotworowych – specyficznych białek produkowanych przez komórki rakowe. W efekcie tego procesu następuje aktywacja układu odpornościowego pacjenta, który rozpoczyna atak na zainfekowane komórki.