Nadmierna potliwość – jak z nią walczyć, korzystając z naturalnych rozwiązań?

Nadmierna produkcja potu, inaczej nadpotliwość, jest problemem, który może skutkować dyskomfortem i poczuciem skrępowania. Ta dolegliwość nie oszczędza nawet w okresie zimowym. Warto jednak pamiętać, że istnieją skuteczne metody domowe na walkę z hiperhydrozą.

Nadpotliwość jest stanem, w którym gruczoły potowe produkują więcej potu, niż jest to wymagane do utrzymania prawidłowej temperatury ciała. Naturalnymi przyczynami pocenia są między innymi wysoka temperatura, stres czy wysiłek fizyczny. Jednak w przypadku hiperhydrozy ilość wytwarzanego potu jest nieproporcjonalnie większa do sytuacji.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje nadpotliwości:

1. Pierwotna nadpotliwość (idiopatyczna)
Przyczyna tego typu nadmiernej potliwości jest nieznana i nie jest związana z żadnymi innymi schorzeniami. Charakteryzuje się tym, że dotyczy konkretnych części ciała – dłoni, stóp, pach lub twarzy. Zazwyczaj pojawia się już we wczesnym dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Podejrzewa się, że może mieć podłoże genetyczne.

2. Wtórna nadpotliwość
Nadmierna potliwość w tym przypadku jest związana z inną chorobą lub stanem zdrowia. Może objawiać się na całym ciele lub tylko w określonych obszarach. Przyczyną mogą być choroby endokrynologiczne (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca), neurologiczne, infekcje, niektóre leki, zaburzenia metaboliczne, menopauza, otyłość czy choroby serca i płuc.

Podejście do leczenia nadpotliwości jest zależne od jej rodzaju i stopnia nasilenia. W przypadku pierwotnej hiperhydrozy stosowane są różne metody, takie jak antyperspiranty zawierające sole glinu, które blokują ujścia gruczołów potowych, leki doustne redukujące aktywność gruczołów potowych czy terapie jak jonoforeza (elektroterapia wykorzystująca prąd elektryczny do zmniejszenia aktywności gruczołów potowych). Iniekcje botoksu też są stosowane – blokują one sygnały nerwowe stymulujące wydzielanie potu.

Jeśli chodzi o wtórną nadpotliwość, leczenie skupia się na przyczynie powodującej nadmierne pocenie. Często wymaga to konsultacji z różnymi specjalistami, aby zdiagnozować i leczyć chorobę podstawową.

W domu, do walki z nadpotliwością, można zastosować ocet jabłkowy. Działa on antybakteryjnie i pomaga w regulacji pH skóry, co przyczynia się do zmniejszenia potliwości. Aplikowany jest poprzez przemywanie skóry roztworem octu i wody.