Porażka polskich skoczków w kwalifikacjach do Pucharu Świata w Ruce. Forma naszych zawodników budzi obawy.

Andreas Wellinger z Niemiec został triumfatorem kwalifikacji, które miały miejsce przed pierwszym konkursem Pucharu Świata w skokach narciarskich. Wydarzenie to odbyło się w fińskim mieście Ruka. Polscy sportowcy nie zaprezentowali się najlepiej – Piotr Żyła uplasował się na 29. miejscu, Aleksander Zniszczoł zajął 31. pozycję, Kamil Stoch znalazł się na 35. miejscu, Dawid Kubacki był 39., a Paweł Wąsek 46.

Wellinger udało się osiągnąć imponujący skok na odległość 144 m, za co otrzymał łącznie 154,2 punktu. Tuż za nim znaleźli się Szwajcar Gregor Deschwanden (143 m i 151,9 punktu) oraz kolejny niemiecki sportowiec, Stephan Leyhe (145 m i 149,4 punktu).

Najlepszy wynik spośród polskich skoczków uzyskał Żyła, który skoczył na odległość 124 m i zgromadził 120,7 punktu. Zniszczoł skoczył na odległość 120 m i zdobył 130 punktów, Stoch osiągnął 125 m i zdobył 116,9 punktów, Kubacki skoczył na odległość 118 m i uzyskał 113,0 punktu, natomiast Wąsek osiągnął odległość 118,5 m i zdobył 102,8 punktu.

Jednym z największych zaskoczeń kwalifikacji był brak awansu Szwajcara Killiana Peiera, który ostatecznie uplasował się na 53. miejscu.

Sobotni konkurs na skoczni Rukatunturi (HS 142) ze startem 50 zawodników rozpocznie się o godzinie 16:15. Początek listy startowej otworzyć będzie syn legendarnego Janne Ahonena – Mico, który ma obecnie nieco poniżej 22 lat.