Poznaj zdrowe nawyki, które mogą wydłużyć twoje życie nawet o dziesięć lat

Utrzymanie zdrowego trybu życia, poprzez unikanie spożywania alkoholu, trzymanie się odpowiedniej diety oraz regularnie ćwicząc co najmniej pół godziny dziennie, może być kluczem do przedłużenia naszego życia o całą dekadę. Tak wynika z badania, które zostało opublikowane na łamach British Medical Journal.

Szeroko zakrojone badanie, które analizowało dane z życia ponad 110 000 osób, skupiało się przede wszystkim na chorobach układu krążenia, nowotworach i cukrzycy typu 2. W prowadzeniu tych badań uczestniczyli naukowcy z tak prestiżowych ośrodków jak Harvard School of Public Health w Bostonie czy Amsterdam University of Applied Sciences. Podczas analizy danych naukowcy skupili się na pięciu zdrowych nawykach: niepaleniu tytoniu, utrzymaniu wskaźnika masy ciała (BMI) w przedziale od 18 do 25, codziennym uprawianiu aktywności fizycznej przez co najmniej 30 minut (np. szybki marsz), umiarkowanym spożyciu alkoholu oraz zdrowej diecie.

Za umiarkowane spożycie alkoholu uznano dawkę od 5g do 15 g czystego alkoholu dziennie dla kobiet (co odpowiada mniej więcej jednemu kieliszkowi wina) oraz od 5g do 30g alkoholu dziennie dla mężczyzn (ok. półtora litra piwa).

Naukowcy następnie zwrócili swą uwagę na przewidywaną długość życia bez chorób takich jak cukrzyca, choroby sercowo-naczyniowe czy nowotwory po osiągnięciu wieku 50 lat. Wyniki były obiecujące. Pokazały, że kobiety, które po ukończeniu 50 lat wdrożyły cztery lub pięć zdrowych nawyków, mogą spodziewać się dodatkowych 34,4 lat życia wolnego od wymienionych chorób, co stanowi wydłużenie o 10,6 roku w porównaniu do kobiet prowadzących mniej zdrowy tryb życia.

Dla mężczyzn prowadzących zdrowy tryb życia po 50 roku życia oznaczało to nawet dodatkowe 31 lat życia bez poważnych chorób, co jest wynikiem o siedem lat lepszym od tych mężczyzn, którzy nie przyjęli zdrowych nawyków.

Badanie pokazało również, że najkrótszą przewidywaną długość życia bez chorób mieli ci mężczyźni, którzy palili ponad 15 papierosów dziennie i osoby z otyłością (o BMI powyżej 30). Nowotwory, choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2 są trzema najczęściej występującymi chorobami u osób starszych i są ściśle związane ze stylem życia.

Jak pokazuje Cancer Research UK, aż cztery na dziesięć nowotworów można uniknąć, zmieniając pewne aspekty stylu życia, takie jak ograniczenie spożycia mięsa przetworzonego, konsumpcja większej ilości błonnika oraz odpowiednia ochrona skóry przed słońcem.