Prezentujemy miasta-gospodarzy kolejnej edycji Siatkarskiej Ligi Narodów 2024

Informacje o lokalizacjach turniejów fazy zasadniczej Siatkarskiej Ligi Narodów (VNL) na rok 2024 zostały ujawnione. Będą nimi Brazylia, Kanada, Hongkong, Japonia, Makau, Filipiny, Słowenia, Turcja i Stany Zjednoczone, które zaszczyt organizacji zawdzięczają swemu zaangażowaniu i pasji do siatkówki. W tych krajach odbędzie się przyszłoroczna edycja wielkiego sportowego wydarzenia.

Podczas fazy zasadniczej tego globalnego turnieju, szesnaście czołowych drużyn siatkarskich – zarówno kobiecych, jak i męskich – rywalizować będzie na kontynentach: azjatyckim, europejskim, północno- i południowoamerykańskim. Kolejnym etapem będą finały VNL, gdzie osiem najlepszych zespołów powalczy o tytuł mistrza. Rozgrywki dla pań odbędą się w dniach od 20 do 23 czerwca, natomiast panowie zmierzą się w dniach od 27 do 30 czerwca. To wszystko odbędzie się tuż przed rozpoczęciem letnich igrzysk olimpijskich w Paryżu. Informacje o miejscach, w których odbędą się finały, zostaną podane w późniejszym terminie.

Światowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) zaprezentowała nie tylko lokalizacje gospodarzy fazy grupowej, ale również skomponowane grupy. Te promują obietnicę wielu emocjonujących rozgrywek między najbardziej utytułowanymi drużynami na całym świecie.

Podobnie jak w poprzedniej edycji, pierwsze do boju stawią się siatkarki. Już 14–19 maja rozgrywki rozpoczną meczami w Rio De Janeiro i Antalyi. Polska reprezentacja kobiet zmierzy się w Turcji z gospodyniami oraz z drużynami z Włoch, Niemiec, Holandii, Bułgarii, Japonii i Francji.

Po tureckim etapie, podopieczne Stefano Lavariniego udadzą się do swojego ulubionego miejsca – Arlington w Stanach Zjednoczonych – gdzie rok temu zdobyły brązowe medale VNL 2023. W dniach od 28 maja do 2 czerwca następnego roku będą ponownie rywalizować tam razem z Amerykankami, Niemkami, Turczynkami, Kanadyjkami, Bułgarkami, Serbkami i Koreankami. W tym samym czasie w Chinach odbędzie się równoległy turniej.

Ostatnią rundę fazy eliminacyjnej, która odbędzie się od 11 do 16 czerwca, Polki przeprowadzą w Hongkongu. Tamtejsze rozgrywki obejmują także zespoły z Chin, Dominikany, Turcji, Niemiec, Brazylii, Tajlandii i Bułgarii. Druga grupa będzie rywalizować w Japonii.