Przeziębienie i ból? Maść majerankowa – tradycyjny i skuteczny polski specjał

Nasze rodzime, ekonomiczne rozwiązanie na dolegliwości jesienno-zimowego okresu, to maść majerankowa. Mimo że w ostatnich latach coraz częściej zastępowana jest przez droższe medykamenty na przeziębienia, to warto pamiętać, że niekoniecznie są one bardziej efektywne, a mogą także powodować bardziej surowe skutki uboczne. Sprawdźmy kiedy i dlaczego warto powrócić do sprawdzonej maści majerankowej.

Zielenina pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego, czyli majeranek, wykorzystywana jest w celach leczniczych od czasów antycznych. Zarówno liście tej rośliny, jak i olejek eteryczny z niej pozyskiwany, są zalecane w ludowych metodach leczenia na różnego rodzaju dolegliwości takie jak: przeziębienie, kaszel, bóle zębów, stawów i głowy, astmę, problemy żołądkowe oraz nadciśnienie.

Jak przygotowuje się maść majerankową? Kluczowym składnikiem jest ekstrakt uwalniany z Origanum majorana poprzez destylację etanolową. Jego bazą są kwitnące pędy rośliny z liśćmi, które są mielone na drobne kawałki, a następnie macerowane w alkoholu. Ten ekstrakt (Majoranae herba extractum) łączony jest z wazeliną białą i mieszany aż do uzyskania jednolitej, gęstej maści. Produkt ten nie zawiera konserwantów ani sztucznych dodatków barwiących lub zapachowych. Można również przyrządzić domowy wariant maści majerankowej przez połączenie maści ochronnej z witaminą A z kilkoma kroplami wysokiej jakości olejku eterycznego z majeranku.

Wyciąg z majeranku to faktycznie kombinacja wielu wartościowych związków eterycznych. Najistotniejsze dla działania farmakologicznego są monoterpeny takie jak: alfa-pinen, beta-pinen, d-limonen, beta-myrcen, sabinen, alfa-tujen, tymol, geraniol karwakrol, oraz terpineny i wiele innych. Dodatkowo w ekstrakcie z Origanum majorana znajdują się silne antyoksydanty – związki fenolowe takie jak: kwas ferulowy, galusowy, kawowy czy kumarynowy. Całość uzupełniają flawonoidy w tym kwercetyna i apigenina oraz glikozydy takie jak rutyna.

Jakie ma właściwości maść majerankowa? Przede wszystkim, działa przeciwzapalnie, dzięki zawartości naturalnych antyoksydantów. Poza tym ma umiarkowany potencjał przeciwbakteryjny, zwalcza m.in. gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), pałeczkę okrężnicy (Escherichia coli) czy paciorkowca kałowego (Enterococcus faecalis). Dodatkowo ekstrakt alkoholowy z majeranku wykazuje działanie przeciwwrzodowe w badaniach klinicznych.

Maść majerankowa dzięki swojemu unikalnemu składowi chemicznemu korzystnie wpływa na naczynia krwionośne, wzmacniając i uszczelniając kapilary. Gdy jest aplikowana na skórę, działa lekko rozgrzewająco, co przyspiesza procesy regeneracji.

Warto jednak zauważyć, że tezy o skuteczności maści majerankowej wynikają głównie z tradycyjnego zastosowania. Nie posiadamy wiarygodnych badań klinicznych potwierdzających jej rzeczywiste działanie terapeutyczne. Wiele lat obecności produktu na rynku europejskim nie wykazało jednak żadnych rzeczywistych zagrożeń związanych z jego stosowaniem, dlatego według Europejskiej Agencji Leków (EMA) może być stosowany bez nadzoru lekarskiego.