Ścisłe powiązania między intensywnym treningiem a zdrowym mózgiem: sześć minut ćwiczeń może zwiększyć produkcję białka BDNF

Udowodniono, że zaledwie sześć minut ćwiczeń o wysokim natężeniu ma zdolność do stymulowania produkcji istotnego dla naszego mózgu białka. To specyficzne białko, neurotroficzny czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF), odgrywa kluczową rolę w rozwijaniu, utrzymaniu i zapamiętywaniu przez nasz mózg.

BNDF jest związkiem, który nie tylko stymuluje rozwój i przetrwanie neuronów w mózgu, ale także sprzyja tworzeniu nowych ścieżek i połączeń sygnałowych. „Podjęliśmy próbę zbadania alternatywnych metod, które nie zakładają użycia środków farmakologicznych, a które mogą wspomagać funkcjonowanie mózgu. Naszym celem było znalezienie naturalnych sposobów na podwyższanie poziomu BDNF w celu promowania zdrowego procesu starzenia się”, mówi autor badań.

Badanie przeprowadzone na grupie 12 ochotników (w wieku od 18 do 56 lat) regularnie uprawiających sport obejmowało trzy testy mające na celu ustalenie, które czynności najskuteczniej podnoszą poziom BDNF w mózgu: post trwający 20 godzin, 90-minutowa spokojna jazda na rowerze, czy może sześć minut intensywnego pedałowania. Spośród nich, najbardziej efektywną metodą okazała się krótka, ale bardzo intensywna jazda na rowerze.

Wyniki pokazały, że taka forma aktywności zwiększała ilość BDNF we krwi nawet cztery do pięciu razy, w porównaniu do niewielkiego wzrostu po łagodnym treningu i braku zmian po czasie spędzonym na czczo. Teraz naukowcy zastanawiają się nad powodami takiej zależności – tego typu pytania mają zostać wyjaśnione podczas przyszłych badań.

Może się okazać, że ćwiczenia o wysokiej intensywności są prostym i ekonomicznym sposobem na ochronę naszego mózgu przed różnego rodzaju chorobami. Jedno z możliwych wyjaśnień sugeruje, że podczas intensywnych ćwiczeń naturalnie dochodzi do wzrostu liczby płytek krwi, które magazynują duże ilości BDNF.

Naukowcy rozważają również możliwość, że po intensywnej aktywności fizycznej mózg zmienia źródło paliwa z glukozy na mleczan. „Ta zmiana substratu pozwala mózgowi wykorzystywać paliwa alternatywne i inicjuje produkcję kluczowych czynników neurotroficznych, takich jak BDNF”, tłumaczy Gibbons.

Teraz zespół badawczy planuje przeprowadzić kolejne eksperymenty, takie jak trzydniowy post, aby zobaczyć wpływ diety na poziom BDNF we krwi. Połączenie wpływu postu i intensywnych ćwiczeń to kolejna kwestia do zbadania.

„Staje się coraz bardziej oczywiste, że ćwiczenia mają korzystny wpływ na zdrowie mózgu na każdym etapie życia” – podsumowuje Kate Thomas, fizjolog sportu i główna autorka badania przeprowadzonego na University of Otago. Wyniki tych badań zostały opublikowane w czasopiśmie Journal of Physiology.