W jaki sposób i kiedy suplementować magnez u dzieci?

Jeżeli dziecko ma niedobór magnezu, może to mieć negatywny wpływ na jego rozwój. W okresach infekcji, dużego stresu lub intensywnej nauki i aktywności fizycznej, zapotrzebowanie dzieci na ten pierwiastek zauważalnie wzrasta. Kiedy w organizmie brakuje magnezu, objawia się to nadpobudliwością, problemami z koncentracją czy bólami głowy u dziecka. Alternatywą dla tradycyjnych tabletek z magnezem mogą być suplementy w formie atrakcyjnych dla najmłodszych kolorowych żelków.

Magnez pełni wiele kluczowych funkcji w naszym organizmie. Tworzy kości razem z wapniem i witaminą D3, co przekłada się na ich wytrzymałość – co istotne jest również dla zdrowych zębów dziecka. Mając wpływ na tworzenie tkanek i błon komórkowych, magnez jest czynnikiem wzrostu, a także gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego – wspomaga pamięć i koncentrację, przeciwdziała nadpobudliwości, działa odprężająco i uspokajająco oraz pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia.

Dodatkowo magnez jest niezbędny do prawidłowego działania mięśni, w tym mięśnia serca, oraz prawidłowej funkcji elementów morfotycznych krwi – trombocytów, które są odpowiedzialne za procesy krzepnięcia. Bierze udział w regulacji gospodarki hormonalnej i dojrzewaniu układu odpornościowego, a także jest obecny w wydalanym moczu, co zapobiega wytrącaniu się kamieni nerkowych. Z tej perspektywy łatwo zauważyć jak ważnym pierwiastkiem jest magnez dla szybko rozwijającego się organizmu dziecka.

Niedobór magnezu w diecie dzieci jest rzadko przyczyną poważnej hipomagnezemii (niewystarczającej ilości magnezu). Częstsze przyczyny niedoboru magnezu u dzieci to m.in.: długotrwałe wymioty i biegunka, wrodzone zaburzenia metaboliczne, cukrzyca typu 1, choroby nerek czy zatrucie metalami ciężkimi, szczególnie ołowiem. Dieta bogata w magnez może jednocześnie zawierać inne składniki mineralne – żelazo, wapń czy potas w nieodpowiednich proporcjach i w ten sposób wpływać na nieprawidłowe wchłanianie i dystrybucję magnezu.

Wiele innych czynników może jednak również wpływać na niedobór magnezu u dziecka. Należą do nich silny stres, intensywny wysiłek fizyczny, infekcje oraz duża ilość nauki. Wszystkie te stany znacznie zwiększają zapotrzebowanie na magnez i warto mieć to na uwadze, planując dodatkową suplementację właśnie w tych okresach.