Hemoroidy w okresie ciąży – czym są i jak sobie z nimi radzić?

Statystyki pokazują, że nawet 50% przyszłych mam boryka się z dolegliwościami związanymi z hemoroidami. Objawy to m.in. pieczenie i ból lokalizowany w rejonie odbytu oraz zaparcia, które to są często powodem występowania tego problemu. Nie bez znaczenia jest fakt, że wiele leków na hemoroidy jest niewskazanych dla kobiet w ciąży. Właśnie dlatego warto zacząć od metod naturalnych, domowych – takich jak kąpiele nasiadowe, okłady czy stosowanie odpowiednich środków do higieny intymnej. Dodatkowo, dobrze dobrana dieta może skutecznie zapobiegać pojawianiu się hemoroidów.

Warto jednak pamiętać, że hemoroidy (znane również jako guzki krwawnicze) to rozszerzenia żył tworzących sploty hemoroidalne znajdujące się wewnątrz kanału odbytowego. Ich kluczowa funkcja to wspomaganie mechanizmu odpowiedzialnego za kontrolę wydzielania stolca i gazów. Hemoroidalne żyły umieszczone powyżej tzw. linii zębatej nie są unerwione, co sprawia, że z reguły nie powodują bólu.

A co jest przyczyną pojawiania się hemoroidów? Głównym powodem jest niewydolność żylna i zastój krwi, co z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi w splotach żylnych i ich rozszerzania. Nie wolno mylić hemoroidów z żylakami odbytu – te ostatnie są umiejscowione poniżej linii zębatej i mogą wywoływać intensywne bóle.

Hemoroidy w czasie ciąży pojawiają się najczęściej w wyniku problemów z wypróżnianiem i zaparć. Kolejnym czynnikiem wpływającym na ich występowanie jest powiększająca się macica, która uciska na jelita i potęguje zaparcia. Hemoroidy to część anatomiczna odbytu, a objawy takie jak pieczenie, swędzenie czy ból w okolicy odbytu występują tylko wtedy, gdy żyły tej okolicy ulegną poszerzeniu i obrzmieniu.

Podczas ciąży dochodzi do zmian w produkcji hormonów, co wpływa na układ pokarmowy. Zwiększony poziom progesteronu spowalnia perystaltykę jelit i proces trawienia. Tak więc, jelita kobiet w ciąży pracują wolniej. Dieta nieodpowiednio skomponowana może sprzyjać zaparciom i tym samym pojawianiu się żylaków odbytu. Mogą one pojawić się w każdym z trymestrów, ale często problem ten nie ustępuje również po porodzie.

Rzadko podnoszonym tematem są hemoroidy wywołane przez preparaty żelaza stosowane przy niedokrwistości u kobiet ciężarnych – mogą one bowiem nasilać zaparcia. Przekrwienie miednicy mniejszej i zastój krwi żylnej to kolejne czynniki sprzyjające powstawaniu hemoroidów w okresie ciąży.