Wszystko, co powinieneś wiedzieć o witaminie E – jej wpływ na zdrowie, źródła, objawy niedoboru i suplementacja

Witamina E wyróżnia się jako potężny przeciwutleniacz, który zabezpiecza skórę przed szkodliwością promieniowania UV i niezdrowymi składnikami obecnymi w naszej diecie. Jest ceniona za swoje właściwości, które spowalniają procesy starzenia się organizmu. Dodatkowo, witamina E jest często wykorzystywana w terapiach leczniczych i ma szerokie zastosowanie w dziedzinach medycyny i kosmetologii. Działa korzystnie na redukcję zmarszczek, blizn po skaleczeniach lub oparzeniach oraz przebarwień skórnych. Przyjrzyjmy się bliżej, gdzie można ją znaleźć.

Witamina E to ogólne określenie dla grupy organicznych związków chemicznych, do których należą alfa-tokoferol, gamma-tokoferol i tokotrienole. Te związki są znane z ich pozytywnego wpływu na leczenie zaburzeń mięśniowych czy chorób serca. Witamina E zapobiega rozwojowi miażdżycy i nowotworów. Ponadto, jako silny przeciwutleniacz zwalcza wolne rodniki, chroniąc organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniami komórek. Bierze aktywny udział w wielu kluczowych procesach zachodzących w naszym ciele.

Witamina E jest często określana mianem „witaminą młodości”. Alfa-tokoferol ma duże znaczenie w opóźnianiu procesów starzenia się skóry, poprawiając jednocześnie jej stan – zwiększa nawilżenie, przyspiesza regenerację, natłuszcza i odżywia skórę. Witamina E potrafi przenikać przez barierę lipidową skóry, co sprawia, że jest kluczowym składnikiem wielu produktów kosmetycznych, takich jak kremy do twarzy czy specyfiki do pielęgnacji włosów. Wygładza skórę i przyspiesza gojenie się ran.

Witamina E jest również nazywana „witaminą płodności”. Odpowiednie stężenia tej witaminy mają pozytywny wpływ na owulację, rozwój komórek płciowych i zarodka. W połączeniu z witaminą C pomaga zredukować stężenie czynników prozapalnych. W dużym stopniu wspomaga prawidłowe funkcjonowanie narządów rozrodczych kobiety. Przyjmowanie witaminy E wpływa na wydzielanie hormonu gonadotropowego, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie jajników i regularność cyklu owulacyjnego. Dodatkowo, witamina E jest również korzystna dla mężczyzn – badania naukowe dowodzą, że zwiększa ruchliwość i odsetek żywych plemników.

Dopiero co dorosłe osoby powinny dostarczać do organizmu średnio 12 mg witaminy E dziennie. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E zależy jednak od wieku, płci czy stanu fizjologicznego. Zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia, dobowe dawki wynoszą: dla dzieci – 6 mg, dla kobiet – 8 mg, dla mężczyzn – 10 mg, dla seniorów po 75. roku życia – 20-50 mg. Przyszłe mamy powinny przyjmować średnio 15-19 mg witaminy E dziennie.

Suplementacja witaminą E jest niezwykle ważna w III trymestrze ciąży. Witamina ta, dostarczana razem z kwasem foliowym, zapobiega uszkodzeniom układu nerwowego i rozwoju wad wrodzonych u płodu. Jako silny antyoksydant ochrania błony komórkowe przed uszkodzeniami. Zapobiega utlenianiu się witaminy A, lipidów oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Tokoferol ma korzystny wpływ również na masę urodzeniową czy kształtowanie wzroku dziecka.