Zmiany w życiu seksualnym kobiety w trakcie ciąży – analiza naukowa

Ciąża to czas, kiedy kobieta doświadcza wzmożonej aktywności seksualnej, choć ta zazwyczaj fluktuuje pod wpływem różnych etapów tego stanu. Często zarówno dla kobiety, jak i dla mężczyzny, współżycie w czasie ciąży jest równie satysfakcjonujące jak poza nim. O ile ciąża jest normalna i nie występują żadne komplikacje, nie ma przeciwwskazań do prowadzenia aktywnego życia seksualnego. Jednakże, jeśli pojawiają się powikłania, polecane jest wstrzymanie aktywności seksualnej na jakiś czas. Ale kiedy i dlaczego należy zrezygnować z seksu podczas ciąży?

Podczas rozwoju płodu, organizm przyszłej mamy przechodzi szereg transformacji. Część z nich jest widoczna na pierwszy rzut oka, ale większość zachodzi na poziomie molekularnym lub komórkowym. Widoczne są na przykład zmiany w obwodzie brzucha związane z rozwojem dziecka czy też wzrost apetytu młodej matki. Każda widoczna zmiana ma swoje korzenie w subtelniejszych zmianach na poziomie mikroskopijnym, zwłaszcza hormonalnym.

Progesteron, hormon steroidowy, który jest produkowany w dużej ilości podczas początkowego etapu ciąży przez ciałko żółte matczynego jajnika, a potem przez dojrzałe łożysko, ma ogromne znaczenie dla całego organizmu kobiety. Działa na rozszerzanie naczyń krwionośnych, co z kolei ułatwia przekrwienie narządów płciowych i tym samym zwiększa doznania seksualne kobiety w czasie ciąży. W związku z tym, przyszłe mamy są najbardziej wrażliwe na bodźce seksualne w II trymestrze ciąży. Niemniej jednak hormony mają także negatywny wpływ na ciało ciężarnej kobiety. Progesteron, mimo że jest kluczowy dla utrzymania ciąży, może prowadzić do nieprzyjemnych efektów ubocznych, takich jak zaparcia czy refluks żołądkowo-przełykowy, które mogą zniechęcić do aktywności seksualnej.

Częste uczucie parcia na mocz wynika z obniżenia napięcia mięśni pęcherza moczowego i może również obniżać chęć do współżycia. Emocje i obawy czekającej na pierwsze dziecko kobiety także mają znaczenie. Kobieta w ciąży często obawia się, że seks może zaszkodzić jej dziecku, a później w ciąży boi się przedwczesnego porodu. Dlatego też życie seksualne kobiety w czasie ciąży często ulega modyfikacjom. Nie należy zapominać także o obawach partnera, który może martwić się o uszkodzenie płodu podczas stosunku.

Wśród badań na temat seksualności kobiet w ciąży, wiele z nich dostarcza sprzecznych wyników. Niemniej jednak, istnieją pewne konsensusy. Większość badań zgadza się, że liczba orgazmów u przyszłych mam spada wraz z upływem czasu ciąży. Badania wykazały także, że kobiety w ciąży najchętniej uprawiają seks w II trymestrze, co jest prawdopodobnie związane ze stanem równowagi między intensywnymi zmianami zachodzącymi w I trymestrze a zbliżającym się porodem w III trymestrze. Zgodnie ze statystykami, im zaawansowana jest ciąża, tym rzadziej kobieta doświadcza orgazmu. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych ciąż. W badaniach stwierdzono również, że zainteresowanie seksem spada podczas I trymestru ciąży w porównaniu do okresu przed ciążą.