Wybór odpowiedniej formy aktywności fizycznej dla zdrowia kręgosłupa

Terapia bólów pleców, zarówno tych lokalizowanych w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym czy piersiowym, często opiera się na wzmacnianiu mięśni brzucha i grzbietu. Istnieje wiele dyscyplin sportowych i zestawów ćwiczeń idealnie pasujących do potrzeb osób zmagających się z bólami pleców. Aby wybrać najodpowiedniejszą formę aktywności fizycznej dla zdrowia kręgosłupa, konieczne może być skonsultowanie tego z doświadczonym fizjoterapeutą. Do najczęściej zalecanych przez specjalistów dyscyplin należą pływanie, gimnastyka dedykowana zdrowiu kręgosłupa oraz stretching.

Bóle kręgosłupa to obecnie jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych. Są one często wynikiem siedzącego trybu życia i niewystarczającej ilości aktywności fizycznej, która pomaga walczyć z nadmierną wagą oraz wzmacnia mięśnie. Bóle te najczęściej dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, jednak spora grupa pacjentów skarży się także na problemy z odcinkiem piersiowym czy szyjnym. Osoby zmagające się z tymi dolegliwościami często regularnie odwiedzają specjalistów i poddają się rehabilitacji.

Warto jednak pamiętać, że poza masażem i innymi formami terapii, istotna jest również codzienna aktywność fizyczna. Pomaga ona w relaksacji, rozciągnięciu i wzmacnianiu mięśni odpowiedzialnych za stabilizację kręgosłupa. Regularne uprawianie sportu poprawia ogólną kondycję i samopoczucie.

Przyczyn bólów kręgosłupa jest wiele; niektóre są poważne i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie, a inne powodują jedynie niewielki dyskomfort. Często zdarza się, że ból kręgosłupa pojawia się na skutek przeciążeń wynikających z długotrwałego siedzenia lub wykonania intensywnych prac fizycznych.

Do najczęściej spotykanych przyczyn bólu kręgosłupa zalicza się:

  • przeciążenia,
  • skoliozę,
  • zwyrodnienia kręgosłupa,
  • problemy zapalne (np. zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) i reumatoidalne (np. reumatoidalne zapalenie stawów),
  • dyskopatię,
  • przepukliny kręgosłupa,
  • urazy,
  • nowotwory.