Garncarstwo – co warto wiedzieć o tym ciekawym hobby?

Przygoda z garncarstwem dla wielu osób zaczęła się od zapisania się na kurs lub ciekawe warsztaty w czasie wolnym. Niektórzy poznają tę dziedzinę poprzez kontakt ze znajomymi zajmującymi się garncarstwem profesjonalnie lub hobbistycznie. Taki sposób na spędzanie czasu wolnego może przerodzić się w prawdziwą pasję.

Garncarstwo – jak zacząć rozwijać się w tej dziedzinie?

Z tego względu niektórzy decydują się na zakup podstawowego sprzętu, który jest pomocny w jej rozwijaniu. Choć do przygotowania podstawowych form wystarczy zakup czerwonej lub szarej gliny i kilku podstawowych narzędzi takich, jak struna służąca to cięcia gliny, czy wałek, to dla osoby chcącej stworzyć bardziej profesjonalne dzieła konieczny będzie zakup koła garncarskiego oraz specjalnego pieca. Dodatkowo dla każdego przydatna może okazać się miska z wodą, gąbka oraz stół, na którym jest sporo przestrzeni.

Garncarstwo – jakie korzyści wiążą się z tym hobby?

Podstawową korzyścią z hobby, jakim jest garncarstwo ,będzie oczywiście możliwość wyrażenia się artystycznego i korzystania z wykonanych przedmiotów. Niektóre z nich takie, jak kubki, miski, czy wazony będą mogły służyć do codziennego użytku. Inne będą stanowiły jedynie element dekoracyjny. Taka forma hobby to również doskonała okazja do wyciszenia się i praktykowania mindfulness. Formowanie przedmiotów z gliny to również doskonała okazja do ćwiczenia takich cech jak cierpliwość i skupienie.

Dzięki lepieniu i rzeźbieniu ćwiczona jest również sprawność dłoni i precyzja wykonywanych ruchów. Oprócz tego rozwój takiego hobby to doskonała okazja na rozwój znajomości z osobami o podobnych zainteresowaniach.