Jak uprawianie sportu i styl życia wpływają na ostre i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych?

Zarówno ostre, jak i przewlekłe zapalenie zatok przynosowych to jedne z najczęściej diagnozowanych schorzeń zatok. Wiele osób z takimi dolegliwościami zgłasza się po pomoc do lekarzy pierwszego kontaktu czy specjalistów o profilu laryngologicznym. Częstym tematem, który interesuje pacjentów, jest kwestia tego, jak choroby zatok wpływają na codzienne funkcjonowanie. Wielu chorych zadaje pytania dotyczące uprawiania różnych dyscyplin sportowych – które są bezpieczne, a od jakich powinno się powstrzymać?

Zatoki przynosowe to jamy wypełnione powietrzem, które są pokryte błoną śluzową. Znajdują się one wewnątrz czaszki, a do nich zalicza się zatoki: szczękowe, czołowe, klinową oraz sitowie. Stan zapalny tych struktur – zwany zapaleniem zatok – dotyczy ich błony śluzowej. Najczęstsze przyczyny takiego stanu to wirusy (np. wywołujące grypę, paragrypę lub infekcje rhinowirusowe) lub bakterie (przede wszystkim Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Moraxella catarrhalis).

Zapalenie zatok można podzielić na dwa typy – ostre i przewlekłe. Czas trwania choroby jest kluczowy dla jej diagnozy (ostre zapalenie zatok utrzymuje się nie dłużej niż 3 tygodnie).

Typowe objawy zapalenia zatok obejmują: uczucie zablokowania nosa, wyciek wydzieliny z nosa, uczucie spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła, odkrztuszanie wydzieliny, bóle głowy, które mogą nasilać się po schyleniu głowy czy wysiłku fizycznym, uczucie rozpierania w twarzy, ból i uczucie rozpierania w okolicy oczodołu, ból uszu, uczucie zatkania uszu, uczucie rozbicia, obrzęk nosa, obrzęk powiek oraz upośledzenie węchu.