Wpływ sportu na żylaki kończyn dolnych – jak profilaktyka i leczenie pomaga w walce ze schorzeniem?

Za jedno z najbardziej rozpowszechnionych schorzeń naczyniowych uznaje się żylaki kończyn dolnych. Są one częścią szerszego zespołu chorobowego o nazwie przewlekła niewydolność żylna. Głównym objawem tego stanu jest uczucie ciężkości nóg, które najczęściej nasila się pod koniec dnia. Kluczowym elementem w walce z tym schorzeniem jest odpowiednie leczenie, w którym równie ważna jest profilaktyka, a więc aktywność fizyczna oraz leczenie kompresyjne.

Pośród czynników ryzyka prowadzących do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej i żylaków (czyli nieprawidłowo poszerzonych i skręconych żył powierzchownych) kończyn dolnych, kluczowe miejsce zajmuje nadciśnienie żylne. Jest ono konsekwencją braku, niedorozwoju lub niewydolności specjalnych zastawek znajdujących się właśnie w tych żyłach. Innymi przyczynami mogą być mechanizmy takie jak zakrzepica żył w obrębie nóg lub mechaniczny ucisk na naczynia.

Przewlekła niewydolność żylna to problem, który dotyka około 20% populacji. Choroba ta jest trzykrotnie częściej diagnozowana u kobiet niż u mężczyzn. Inne istotne czynniki ryzyka związane z wystąpieniem żylaków kończyn dolnych obejmują: zaawansowany wiek (im starsza osoba, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnych), płeć żeńską, predyspozycje genetyczne, ciążę, pracę w pozycji stojącej lub siedzącej oraz nadwagę i otyłość.