Czy codzienne spożywanie soku z buraków może przeciwdziałać demencji?

Według publikacji w specjalistycznym czasopiśmie „Nitric Oxide: Biology and Chemistry”, codzienne picie pół litra soku z buraków może ulepszać krążenie krwi w mózgu, co w efekcie ma potencjał do hamowania rozwoju demencji u osób starszych.

Wcześniejsze badania zdążyły już udowodnić korzyści płynące z regularnego spożycia soku z buraków. Wykazano, że nie tylko obniża on ciśnienie krwi, ale także zwiększa wydolność fizyczną. Nowe wyniki badań przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Wake Forest w Winston-Salem w Północnej Karolinie pokazały dodatkowo, że picie około pół litra tego napoju na dobę może szybko poprawić krążenie krwi w mózgu.

Daniel Kim-Shapiro, kierownik badania, wyjaśnia, że z wiekiem niektóre obszary mózgu są słabiej ukrwione i dotlenione. Jest to powiązane z pogorszeniem sprawności intelektualnej oraz rozwojem demencji.

Buraki, tak jak seler, kapusta czy liściaste warzywa, włączając szpinak i niektóre typy sałaty, zawierają duże ilości azotanów. Bakterie znajdujące się w jamie ustnej przekształcają te azotany w azotyny. Te związki mają kluczowe znaczenie dla tkanki niedotlenionej, ponieważ przekształcają się one w tlenek azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, co z kolei ulepsza dopływ krwi i tlenu.

Badania, które były oparte na odpowiedniej diecie, przeprowadzono na grupie osób powyżej 70 roku życia. Wg autorów badań, wyniki sugerują, że azotany dostarczane do organizmu poprzez dietę mogą ulepszać krążenie krwi w obszarach mózgu odpowiedzialnych za wyższe funkcje psychiczne, co może spowolnić rozwój demencji u osób starszych.