Analiza barwy moczu jako wskazówka w diagnozowaniu chorób

Barwa moczu może być znaczącym wskaźnikiem stanu zdrowia naszego organizmu. Normalna barwa moczu powinna przypominać kolor słomy, a każda odchodząca od niego oznacza coś niepokojącego – potencjalnie nawet chorobę. Warto jednak pamiętać, że zmiana pigmentu moczu może również wynikać z przyjmowania leków czy specyficznej diety. Możliwe jest zobaczenie moczu w kolorach od pomarańczowego poprzez czerwony i brunatny, aż do ciemnoniebieskiego. Najczęściej jednak nieprawidłowy kolor moczu jest symptomem problemów z nerkami.

Gdy mowa o fizjologicznym kolorze moczu, często mówimy o barwie słomkowej. Jednakże w praktyce może on być jasno- lub ciemnożółty. Poranny mocz może nawet przybrać odcień pomarańczowy. Takie zmiany barwy są normalne i nie powinny budzić niepokoju. Ale kiedy należy zacząć się martwić?

Jednakże, nawet jeśli dostrzeżemy zmianę koloru naszego moczu, nie jest to powód do natychmiastowej paniki. Zmiana ta często jest efektem spożywania określonych produktów, które zawierają barwniki zdolne do zmieniania koloru moczu. Wśród nich znajdują się niektóre warzywa i owoce, które zawierają naturalne substancje barwiące. Kolejnym czynnikiem, który może wpływać na barwę moczu, są leki, które przyjmujemy.